Get Adobe Flash player

لاویچ را در شبکه های اجتمائی دنبال کنید.
بخشی از مطالب مربوط به اخبار آثار و انتشار موزیک و بیوگرافی را در صفحات اجتمائی  LOVEECH پیگیری کنید.%متشکریم.
بازدید کننده عزیز برای آگاهی از آخرین اخبار در تلگرام به کانال LOVEECH در تلگرام مراجعه کنید.

بررسي و بحث پيرامون مسائل گوناگون
  • صفحه:
  • 1

موضوع: ویپ (VoIP) چیست؟

ویپ (VoIP) چیست؟ 13 Dec 2017 17:51 #1

  • mahroo456
  • mahroo456's Avatar
  • آفلاين
  • عضو انجمن
  • ارسال ها: 14
  • امتياز: 0
راهکارهای تلفنی بر بستر شبکه (VOIP)

VOIP (انتقال صوت بر پایه پروتکل اینترنت) که با نام IP تلفنی نیز از آن یاد می شود، امکان استفاده از اینترنت و شبکه های کامپیوتری را برای مکالمات تلفنی فراهم می نماید. در مقابل استفاده از خطوط تلفن سنتی ، VOIP از فن آوری دیجیتال استفاده می نماید. پیشرفت شگفت انگیز فناوری در تلفنهای مبتنی بر IP با حذف مرزهای سنتی، دنیای جدیدی از ارتباطات را برای مدیران هوشمند سازمانها به ارمغان آورده است. برای سازمانها و موسساتی دارای بیش از یک شعبه که نیاز به بیش از یک داخلی در خارج از مقر اصلی سازمان دارند، تکنولوژی VOIP قادر است ارتباط بین ۱۰۰ها شعبه آنان را برقرار کند که هر کدام از این شعبات نیز خود برخوردار از یک سیستم مستقل تلفنی عادی یا بر بستر IP می باشند. با سیستمهای VOIP دیگر فرقی بین پرسنل این شعبات با پرسنل دفتر مرکزی شرکت از لحاظ تماس گیرندگان نیست چراکه همه پرسنل در یک شبکه تلفنی پاسخگوی تماس گیرندگان خواهند بود.

سيسکو voip
voip سيسکو
Voip چیست؟
سرویس VOIP صدا را تبدیل به سیگنال دیجیتال کرده و بر روی بستر شبکه و اینترنت ارسال می کند. زمانی که شما یک شماره عادی را شماره گیری می نمایید، سیگنال قبل از رسیدن به مقصد به یک سیگنال معمولی تلفن تبدیل می گردد. سرویس Voip به شما این امکان را می دهد که مستقیما از روی کامپیوتر شخصی، تلفن تحت شبکه، یا تلفن عادی که به تجهیزات Voip متصل است مستقیم تماس برقرار نمایید. همچنین بر روی بستر وایرلس موجود در شرکت یا اماکن عمومی نظیر پارکها، فرودگاه ها، رستوران و امثالهم میتوانید مستقیم مکالمه را برقرار نمایید.

VoIP چگونه کار می کند ؟
در گذشته ای نه چندان دور ، پیشگامان عرصه های علمی به این نتیجه رسیدند که می توان یک سیگنال را به صورت دیجیتال و در یک مسافت طولانی ارسال نمود . بدین منظور می بایست قبل از ارسال سیگنال ، آن را با استفاده از یک مبدل آنالوگ به دیجیتال(ADC) ، تبدیل و سپس ارسال و در نقطه پایانی انتقال،با استفاده از یک مبدل دیجیتال به آنالوگ(DAC) مجددا” آن را به آنالوگ تبدیل نمود .
راه اندازی voip
فن آوری VoIP نظیر آنچه اشاره گردید کار می کند . در ابتدا ، صدای دیجیتال شده در بسته های اطلاعاتی قرار می گیرد و پس از ارسال در مقصد مجددا” به صوت تبدیل می گردد. با ذخیره اطلاعات به فرمت دیجیتال می توان بر روی آنان کنترل بهتری را اعمال نمود . مثلا” می توان آنان را فشرده ، مسیر آنان را تعیین و یا آنان را به یک فرمت جدید دیگر تبدیل نمود .
شبکه های مبتنی‌ بر پروتکل TCP/IP از بسته های اطلاعاتی IP تشکیل می گردند که شامل یک هدر ( برای کنترل ارتباطات ) و یک paylaod به منظور مبادله داده می باشند . فن آوری VoIP از بسته های اطلاعاتی IP به منظور حرکت در شبکه و رسیدن به مقصد نهائی استفاده می نماید .

سیسکو cucm
Unified communications در یک جمله به مفهوم مجتمع سازی ، یکپارچه سازی و تلفیق انواع سرویس های ارتباطی از قبیل صوت ، تصویر ، دیتا بر روی پلتفروم سخت افزاری نرم افزاری خاص و بهنیه سازی و integrate نمودن سرویس ها در کنار یکدیگر سیسکو cucm میگویند.
Cisco unified communication به مجموع نرم افزار های ارتباطی و سخت افزار های سیسکو که امکان برقراری انواع ارتباطات Voice – Video – Data را بر روی بستر شبکه های مبتنی بر سیسکو به شکل یکپارچه و هماهنگ و تکمیل کننده یکدیگر اطلاق میشود . سيسکو cucm
چرا سیستم Voip؟
در حال حاضر گسترش بستر شبکه تبدیل به جزئی لاینفک از تکنولوژی و نیازهای هر جامعه و سازمان و شرکت و …. گردیده و بستر ارتباطی از داخل هر مجموعه کوچک و بزرگ گرفته تا ارتباطات بین شهری و جهانی فراهم است. با توجه به اینکه بروی همین بستر امکان برقراری سیستم Voip میسر است دیگر نیازی به برقراری سیستمهای قدیمی و سیم کشی به موازات بستر شبکه وجود ندارد و باعث کاهش هزینه و مشکلات میگردد.
مزیت دیگر آن امکان برقراری ارتباط بین نقاطی است به علت بعد مسافت یا شرایط فیزیکی امکان سیم کشی وجود ندارد. این سیستم براحتی بروی بستر Wireless ارتباط تلفنی شما را فراهم میکند.
از دیگر امکاناتی که این سیستم برای شما فراهم میکند ارتباط ارزان بین نقاط مختلف بین شهری و کشوری است بصورتی که با استفاده از بستر اینترنت یا اینترانت این ارتباط برقرار شده و هزینه مکالمه بین شهری و بین کشوری از بین میرود.
با استفاده از سانترال IP base به جای سانترال های آنالوگ برای مراکزی که تعداد تلفنهای داخلی زیاد دارند با توجه به ارزانتر بودن این سانترال هزینه بسیار کاهش میابد.
ارائه سرویس VoIPسيستم هاي مجازي سازي Desktop در حقيقت متشکل از يک يا چندين سرور قدرتمند هستند که بر روي آنها سيستم عامل ها به ازاي هر کاربر (بسته به نوع کاربر و کار آن) نصب شده و پردازش ها توسط اين سرورها انجام مي شود، معمولا کاربران توسط يک Station (Thin or Zero Client) به سرور متصل مي شوند و صفحه Desktop مجازي شده خود را مشاهده مي کنند. اين روش براي بسياري از سازمان ها مقرون به صرفه مي باشد زيرا هزينه هاي بسيار بالاي مديريت کامپيوترها تا حد زيادي حذف مي شود و هزينه خريد سخت افزار هم طبيعتا کاهش مي يابد.

از جمله دلايل استفاده از فضاي مجازي مي توان به مواردي نظير کم نمودن هزينه هاي تعمير و نگهداري تجهيزات، صرفه جويي در زمان، استفاده از حداقل نيروي متخصص جهت انجام عمليات تعمير و نگهداري و ... اشاره کرد.VDI که Virtual Desktop Infrastructure مي باشد يک محصول و يا برنامه نمي باشد و شرکت VMware محصول VMware View خود را جهت مجازي سازي در سطح Desktop ارائه مي کند. شرکت VMware معني VDI را منتقل کردن Desktop به Data Center تعريف مي کند و در اصل VDI سيستم عامل Desktop با دسترسي از راه دور است که از روي يک Data Center با استفاده از يک Device مانند Zero Client قابل دسترسي مي باشد.

يکي از مهم ترين تفاوت VDI با Terminal Service اين است که Terminal Serviceبا اشتراک گذاري بين چندين کاربر يک سيستم عامل را در اختيار کاربران قرار مي دهد در صورتي که توسط VDI مي توان براي هر کاربر يک سيستم عامل مجزا اختصاص داد. همچنان اين فناوري اين امکان را فراهم مي کند تا در هر مکاني که کاربران به برنامه هاي کاربردي خود نياز داشته باشند بتوانند به آنها از طريق اينترنت و در بستري کاملا امن دسترسي داشته باشند.

مجازی سازی VDI

اصل و اساس مجازي سازي VMware View در جهت ارائه خدمات مجازي سازي دسکتاپ (Desktop Virtualization) بنا نهاده شده است. به واسطه پياده سازي اين نرم افزار در سازمان عملا وابستگي مجموعه به سخت افزار قطع مي شود. به واسطه استفاده از نرم افزار VMware View ديگر دغدغه نگهداري سخت افزار را نداشته و هزينه هاي نگهداري آن به شدت کاهش خواهد يافت. همچنين با پياده سازي VDI در سازمان مي توانيد به راحتي در هر زماني به سيستم عامل هاي جديد مانند Windows 7 يا Windows 10 مهاجرت نماييد. VMware Horizon Viewبا در اختيار گذاشتن ميزکار (Desktop) از طريق فضاي ابري (Cloud) به کاربران نهايي آزادي عمل و به مديران توانايي کنترل را مي دهد.

نرم افزار VMware View در هر زمان و مکاني، دسترسي به اطلاعات را با سطح بالايي از جابجايي و انعطاف پذيري در اختيار کاربر نهايي قرار مي دهد حتي براي کاربراني که هميشه در حال جابجايي هستند نيز مي توانند بدون اتصال به شبکه به Desktop خود دسترسي داشته باشند. نياز کاربران امروزه، دسترسي راحت تر و آزادانه تر به داده ها و نرم افزارهايشان از هر دستگاه و هر مکاني مي باشد. مشکل ميزکار (Desktop)، که آزادي عمل کاربر را در تقابل با مديريت و کنترل IT قرار مي دهد، مي تواند هزينه ها را افزايش دهد، امنيت را مختل کند و منابع را بهم بريزد. براي رها شدن از اين مشکل سازمانها به دنبال راهکاري سريع و انطباق پذير در محاسبات هستند تا توازن ميان نيازهاي شرکت و نيازهاي کاربران را در محيطي انعطاف پذير با قدرت محاسباتي بالا فراهم آورند. اين روش، سيستم عامل کامپيوترهاي شخصي را از ماشين فيزيکي جدا مي ‏کند و ماشين مجازي حاصل را، به جاي هارد ديسک کامپيوتر کاربر ، روي يک سرور مرکزي ذخيره مي‏کند بنابراين وقتي کاربران در حال کار با ماشين خودشان هستند، همه برنامه‏ ها و عمليات پردازشي و داده‏ هاي استفاده شده توسط آنان روي سرور مرکزي اجرا و نگهداري مي‏شوند.
مجازی سازی دسکتاپ
بر خلاف روش استفاده از تکنولوژي ترمينال سرويس کاربران با استفاده از پروتکل‏هاي PCoverIP به کامپيوتر خود دسترسي خواهند داشت. در اين پروتکل انتقال ديتا و داده انجام نمي شود و تنها پيکسل و تصوير با استفاده از Codec هاي مختلف منتقل مي شوند. VDI با ارائه تمام قابليت‏هاي موجود در يک کامپيوتر، مزاياي جديد و قابل قبولي ارائه مي‏دهد که با آن مي‏توان قابليت مديريت کردن، کارايي و امنيت کامپيوترهاي شخصي کاربران را افزايش داد.

Thin Client چیست ؟
تین کلاینت یک کامپیوتر جمع و جور است اما این کامپیوتر برای استفاده به صورت یک پایانه ی شبکه ای طراحی و فروش thin client می‌تواند دارای سیستم عامل و یا فاقد سیستم عامل باشد. به این معنی که می‌تواند یک سیستم عامل محلی داشته باشد و یا اینکه برای بوت شدن کاملاً وابسته به سرور باشد. انواع سیستم‌عامل‌های ویندوز مایکروسافت، توزیع‌های لینوکس و یونیکس را می‌توان بر روی تین کلاینت‌ها نصب و اجرا نمود.
فروش thin client
فروش تين کلاينت
تین کلاینت‌ها فاقد هر گونه قطعه مکانیکی مانند هارد دیسک و فن می‌باشند. لذا نگهداری آنها آسان‌تر است و به صرف وقت و هزینه کمتری نیاز دارد. این دستگاه‌ها نسبت به رایانه‌های شخصی حرارت کمتری تولید می‌کنند. لذا برای محیط‌های صنعتی و یا محیط‌های گرم مناسب تر هستند. همچنین به دلیل کوچکی و حجم کم، فضای کمی اشغال می‌کند. تین کلاینت توان مصرفی بسیارکمی حدود ۳۰ وات (بسته به نوع) دارد. بنابراین استفاده از این دستگاه در سازمان‌هایی که تعداد زیادی رایانه را به خدمت می‌گیرند بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. همچنین در سیستم عامل ویندوز امکان نصب برنامه های کاربردی بر روی تین کلاینت نیز وجود دارد.
مدير دسترسي عمومي براي نوشتن را غيرفعال كرده.
  • صفحه:
  • 1
Moderators: admin, ali, nazem

* كپي برداري از مطالب انجمن هاي اين وبسايت ،  فقط با ذكر نام نويسنده و آدرس مبحث ، مجاز مي باشد.
* مطالب مندرج در تالارهای گفتگو لزوما نظر شخص LOVEECH نیست. و مسؤولیت آن به عهده نویسنده مطلب می باشد.


تبلیغات در لاویچ .کام